Menu:
-


Poslat odkaz na tuto stránku kamarádovi Tisková verze
Obsah » STRÁNKY PRO OBOR » BULLETIN » Archiv » Zpravodaj Maďarské turistiky - č. 3.

Zpravodaj Maďarské turistiky - č. 3.

Vážení kolegové!

TÉMA MĚSÍCE: Jezero Tisza

V místě průniku řeky Tiszy do Velké maďarské nížiny na východě Maďarska Vás v překrásném prostředí očekává druhé největší jezero Maďarska: jezero Tisza. Šťastnou charakteristikou jezera je, že se na jižní straně navzájem nerušeně pohybují milovníci rušných sportů, na severní straně jezera rybáři či ekoturisté zkoumající faunu a flóru.

Obsah
» Příroda
» Rybaření, rybí speciality
» Aktivní odpočinek
» Pláže, vodní sporty
» Léčebné lázně
» Akce
» Řemesla, vesničky
» Užitečné informace

Příroda
Rádi byste se vrátili do minulosti a obeznámili se s původním stavem oblasti před regulací Tiszy?
Pokud jste odpověděli: ano, navštivte jezero Tisza, které vyniká různorodostí druhů vyskytujících se v oblasti, čímž se stává významným místem ekoturistiky nejen v Maďarsku, ale na celém kontinentě. Je také součástí Hortobágyského národního parku, čímž patří do světového přírodního dědictví UNESCO.
Nádherný vodní svět jezera Tisza se nejlépe objevuje ze člunu. Romantické túry nedoporučujeme pouze odborníkům, ale také těm, kteří se jen amatérsky zajímají o krásy přírody. Čluny někde proplouvají úzkými kanály, jinde se zase lehce pohupují na 1000-hektarové vodní hladině. Nacházejí se tu nejrozsáhlejší pole kotvice plovoucí v Evropě, „koberce“ vodních růží v mrtvých ramenech a mnoho zajímavostí, jako např. zevar vzpřímený, šípatka střelolistá a v bažinách i bublinatka. Na jezeře už zaznamenali více než 200 druhů ptáků z celkového počtu 380, které se v Maďarsku vyskytují. Pro zájemce o ptactvo je obzvlášť cenná krotkost hnízdících jedinců, jejich množství při tahu a rarity, které se mezi nimi vyskytují.
» Zpět na obsah

Rybaření, rybí speciality
Pokud si krásy přírody nechcete užívat jen zrakem a sluchem, zkuste chytit některého nadměrného jedince z 50 druhů se tu vyskytujících ryb. Ochutnejte rybí polévku z Tiszy nebo Paprikáš ze sumce v některé ze zdejších čárd nebo restaurací.
» Zpět na obsahAktivní odpočinek
Příznivci aktivního odpočinku si mohou vybrat z více možností, které se nabízejí: jízda na koni, cykloturistika, pěší turistika, myslivost. Naučná ekoturistická stezka z Poroszló, o délce 1,5 km představí přírodu u jezera. Tisza a její přítoky, mrtvá ramena očekávají milovníky vod s nabídkou možností rybaření, sportování a koupání. Turista, který navštíví tuto oblast, najde nádherné břehy, volné přírodní pláže a především malé vesničky podél Tiszy. Středověké kostely a hrady jsou charakteristickými prvky horní oblasti Tiszy, právě tak jako větrné mlýny v oblasti Nagykunság.
» Zpět na obsah

Pláže, vodní sporty
Pokud byste se chtěli osvěžit ve vodě jezera, navštivte volně přístupné pláže, ze kterých si to ideální pro sebe mohou vybrat aktivní sportovci, ale i rodiny s malými dětmi. Na řece Tisza a na jižní straně jezera můžete holdovat motorovým vodním sportům, jet ski, vodnímu lyžování, jízdě na banánu a bobování.

6 pláží, 6 různých zážitků

Tiszafüred: volně přístupná pláž tohoto letoviska je ideální pro rodiny s dětmi, má pomalu do hloubky se svažující a rychle se prohřívající vodu, takže je zárukou vynikajícího místa k oddechu pro každého. Kvalita zdejší vody je již po léta stejně výborná jako i na ostatních jezerních plážích.
Poroszló: pláž zdejší zátoky (Poroszlói medence) poskytuje pocit sounáležitosti s přírodou všem těm, kdo si za místo svého odpočinku vybrali jezero Tisza. Chcete-li si slunění a koupání zpestřit , stojí zato najmout si člun a vyplout na jednohodinovou či delší túru do kouzelné říše zdejší jezerní ptačí rezervace.
Sarud: pláž v Sarudské zátoce (Sarudi medence) nejlépe vychutnají zejména ti rodinní příslušníci, kteří holdují rybaření. Na největší souvislé rybářské vodní ploše v Maďarsku čeká na vyznavače rybolovu jarní sezóna sumců a podzimní sezóna štik. Pro toto hobby je Sarudská zátoka tím nejideálnějším místem.
Tiszanána: zdejší snivé pobřeží při menším jezeru Tó může být pro svoji čistotu a úpravnost po zásluze nazýváno tím nejromantičtějším na celé jezerní soustavě. Květinové záhony a ostrůvky ke slunění dodávají místu a rekreaci na náladě a nevšednosti.
Abádszalók: pro příznivce rušného turizmu je zdejší pláž ideální cílovou zastávkou. Letní programový řetězec „Abádszalóki nyár“ je zárukou nepřetržité příležitosti k zábavě. Vodní banán, jet-ski, motorový člun, kánoe – ode všeho je možno si zapůjčit k velké radosti milovníků vodních sportů.
Kisköre: zdejší volně přístupná pláž je druhým místem rušného turizmu. A aby byla zábava dokonalá, můžete zde v rytmu senzační hudby vysílané studiem Pobřežního rádia v Abádszalók provozovat plážový volejbal, ping-pong nebo tenis.
» Zpět na obsah

Léčebné lázně
I v oblasti okolo jezera Tisza platí zdejší lidová moudrost, že kdekoliv pocestný zapíchne svou hůl hlouběji do země, určitě začne na povrch vyvěrat termální voda. Vyvěrá z hloubky více než 1000 metrů a je mimořádně vhodná na léčení revmatických a kloubních onemocnění, gynekologických problémů a kožních nemocí. Vybudované léčebné a termální lázně okolo zřídel poskytují zdravým oddych i příjemný odpočinek a nemocným úlevu.

1. Tiszaújváros – Termální lázně
Informace:
Tiszaújváros Termálfürdő Kft.
3580 Tiszaújváros, Szederkényi út 12.
Tel.: +36-49/540-460
Fax: +36-49/341-420
E-mail: termal@tujvaros.hu
Web: www.termal.tujvaros.hu
Bazény: s umělým vlnobitím, dětský, termální, léčebný, plavecký, zážitkový, bazén na cvičení, bazén s vodními trakcemi, dobrodružný
Indikace: onemocnění pohybového ústrojí, gynekologické a kožní nemoci
Kontraindikace: citlivost na jód
Popis:Termální lázně využívají 57 °C vodu, která vyvěrá z hloubky 1200 m. Obsahuje poměrně hodně solí – chlorid sodný a hydrokarbonát – a je to termální minerální voda. Co se týká složení vody, podobá se vodě v Hajdúszoboszló. Moderní léčebné a zážitkové lázně disponují 3 krytými a 1 otevřeným bazénem, saunou, soláriem a širokou škálou léčebných procedur.
V létě čeká hosty 5 bazénů (bazén s hradem pro děti, zážitkový bazén, plavecký bazén, bazén s umělým vlnobitím a bazén s toboganem). Milovníci zimního koupání mohou vyplavat do venkovního bazénu s 32 °C vodou.
Pamětihodnosti a zajímavosti v okolí:
Katolický kostel
Ptačí rezervace Jezera Tisza, naučná stezka
Jízdy na člunu na jezeře Tisza
Hortobágyský národní park
2. Berekfürdő – Termální lázně a koupaliště
Informace:
Berekfürdő Termál- és Strandfürdő
5309 Berekfürdő, Berek tér 13.
Tel.: +36-59/519 029, 519 030
Fax: +36 59/ 319 302
Web: www.berekfurdo.hu
Bazény: plavecký, termální, léčebný, zážitkový
Indikace: problémy pohybového ústrojí
Popis: Městečko Berekfürdő patří do turistické oblasti Jezera Tisza a nachází se ve východním Maďarsku. Pod vedením hlavního geologa pana Ferenca Pávai Vajna začali v roce 1925 výzkumy. Po začátečních těžkostech se v roce 1928 konečně dostavil úspěch. Na konci třicátých let minulého století už léčivá voda obdržela celostátní uznání. Výborná léčivá voda v Berekfürdő je vhodná především pro léčení revmatologických chorob, ale příznivě ovlivňuje i unavené nervy. Berekfürdő se nezaměřuje pouze na nemocné: nabízí výbornou zábavu pro děti a pro příznivce rybaření naději dobrého úlovku. Návštěvníky očekává 9 bazénů: 7 na koupališti a 2 v krytých termálních lázních. V nádherné zeleni se na 8 ha nacházejí 2 bazény s léčivou vodou a bazén se zážitkovými prvky jako je krční, zádová a bederní sprcha, které byly zabudované v roce 2000. Dále tu jsou 2 termální bazény, které jsou oblíbené jak u menších tak i u starších návštěvníků. Kromě toho je v provozu dětský bazén a plovárna.
Pamětihodnosti a zajímavosti v okolí:
Sklárna
Hortobágyský národní park
Puszta Kunmadaras
Močály Kunkápolnás
» Zpět na obsah

Akce
Nenabízejí se tu jen samotné krásy přírody, ale i široká škála akcí a programů během celého léta. Nabízejí kulturní odpočinek, v rámci kterého se můžete seznámit s lidovými zvyky a tradicemi zde žijících lidí.
» Zpět na obsah

Řemesla, vesničky
Další možností Vašeho relaxu je lidové umění a řemesla. V dílnách můžete vyzkoušet hrnčířství, pletení rohožky nebo výrobu produktů z kůže. Ve vesnických usedlostech můžete spojit oddych s klidem přírody a poznáváním našich tradičních hodnot.
» Zpět na obsah

Užitečné informace
najdete na našich stránkách zde,
nebo na stránkách www.tisza-to-info.hu.
Síť turistických informačních kanceláří Tourinform regionu Jezera Tisza vyhledávejte prosím zde.

Ocenění Europespa Med pro Sárvár

Sárvár zvenku

Léčebné a wellness lázně Sárvár dostaly ocenění Europespa. 12. července slavnostně odevzdali cenu Europespa Med Lázním Sárvár. Je to významné mezinárodní odborné ocenění kvality, které uděluje Spolek evropských lázní. Během auditu se zkoumá kromě léčebných procedur také celkový chod zařízení – kvalita vody, odborná školení personálu, bezvadné hygienické podmínky. V 2006 bylo 15 takových auditovaných lázní v Evropě, v Maďarsku jsou jedinými lázně v Sárvár, které ocenění Europespa Med získaly na 3 roky.
Více info o Sárváru naleznete zde.

Sezóna u Balatonu 2007

Navzdory extrémním horkům uplynulých dnů je kvalita vody v Balatonu i nadále dobrá, zvyšuje se intenzita dopravy na jezeře a nejvíce návštěvníků přijímají wellness hotely v okolí. Možnost zhoršení kvality vody kvůli počasí v příštích dnech je zanedbatelná, také na jižním břehu v mělké vodě je kvalita vody bezchybná. Nejoblíbenější jsou čtyřhvězdičkové wellness hotely přímo u břehu jezera, ale i kvalitní tříhvězdičková ubytovací zařízení jsou většinou obsazená. Podle průzkumu se návštěvnost v okolí jezera oproti podobnému období minulého roku zvýšila.
Informace: www.balaton-tourism.hu

Nová webová stránka o lázních a wellness v Maďarsku

Od 1. července je v provozu nová webová stránka, která návštěvníkům přiblíží lázeňskou, spa a wellness turistiku Maďarska, poskytuje informace o jednotlivých lázeňských městech, aquaparcích, wellness hotelech, procedurách, wellness ABC atd. Webová stránka je funkční v angličtině, němčině a maďarštině.
www.spasinhungary.com/en/

Na budapešťské letiště Ferihegy již také vlakem

Vlaky směřující do města Szolnok mají zastávku na terminálu Ferihegy A. Doba trvání jízdy je přibližně 30 – 40 min. Od září by měly mít i vlaky InterCity zastávku u terminálu 1, čímž se jízda sníží na čas pod 20 min, lístek 2. třídy bude stát 300 HUF.
Informace: www.budapestinfo.hu

Nový hotel Lánchíd 19 v Budapešti

Na konci července byl otevřen netradiční design hotel Lánchíd 19***, který představí díla dnešního maďarského dizajnu. Architektonická koncepce, skleněné průčelí, vnitřní architektura, ale také stejnokroj pracovníků hotelu je dílem mladých maďarských dizajnérů.
Hotel se nachází na nábřeží Dunaje na budínské straně, aplikují se v něm jedinečné formy a materiály. Hotel očekává své hosty se 45 pokoji a 3 apartmány. Každá místnost má výhled na nábřeží Dunaje na pešťskou stranu, na Budínsky hrad anebo na části města zapsané do UNESCA.
Služby hotelu odpovídají spíše 4* standardu: klimatizace, LCD televizory s možností připojení na internet, telefon, minibar, trezor a bezplatný internet patří k vybavení každého pokoje. Ke každému apartmánu patří panoramatická terasa. V hotelu má svoje místo také restaurace L19 a bar, 3 konferenční místnosti, které nabízejí místo pro max. 100 osob.

Kontakt: Lánchíd 19*** - Designe hotel Lánchíd u. 19. 1013 Budapest Tel.: +36 1 419 1900 Fax: +36 1 419 1919 Url: www.lanchid19hotel.hu Email: info@lanchid19hotel.hu

Tisza Balneum Thermal Hotel**** v Tiszafüred

Konferenční a wellness centrum Tisza Balneum Thermal Hotel vzniká v mimořádně krásném prostředí bezprostředně u jezera Tizsa-tó, v parku o rozloze 1,8 ha. Plánované otevření: září 2007 Bližší podrobnosti čtěte prosím zde.

Nová kancelář Tourinform ve Velence

Síť maďarských turistických informačních kanceláří rozšířila 31. července letošního roku nově otevřená kancelář Tourinform v městečku Velence, které leží u východního cípu jezera Velence.Slavnostního otevření se zúčastnili představitelé Maďarské turistiky a.s. v čele s generálním ředitelem panem Ivánem Rónou a také starostka města paní Ágnes Surányi.
Kancelář bude poskytovat široké spektrum informací a celou řadu užitečných prospektových materiálů. Vedoucí kanceláře byla jmenována paní Szilvia Alföldi.

Kontakt: Tourinform Velence Halász u. 37. 2481 Velence Tel.: +36 22 507 030 Email: velence@tourinform.hu

Nejnavštěvovanější destinace - rezervujte si hotel či ubytování online

Hotely v Budapešťi
Hotely v lázních Bük
Hotely v lázních Eger
Lázně Győr (Ráb) ubytování
Lázně Hajdúszoboszló ubytování
Lázně Hévíz ubytování
Lázně Mosonmagyaróvár ubytování
Hotely v lázních Sárvár
Hotely v Siófok
Hotely v Sopron
Hotely ve Visegrádu
Hotely v lázních Zalakaros
Hotely v Zamárdi
Ubytování v Maďarsku - všechny města a destinace

Maďarská turistika doporučuje zájezdy a ubytování v Maďarsku přímo od českých cestovních kanceláří:
Zájezdy do Maďarska
Ubytování v Maďarsku

Maďarská turistika doporučuje:
Hotely a ubytování v Maďarsku - bezpečná online rezervace
Stránka je v češtině