Menu:
-


Poslat odkaz na tuto stránku kamarádovi Tisková verze
Obsah » STRÁNKY PRO OBOR » BULLETIN » Archiv » Výběr z Kalendáře událostí 2010

Výběr z Kalendáře událostí 2010


FESTIVALY
15. březen - 9. duben 2010 – Jarní festival v Pécs
Jeden z nejstarších a nejznámějších uměleckých festivalů Maďarska s představeními klasické, soudobé a populární hudby, s tanečními, literárními a folklorními programy. Nechybějí ani prezentace a výstavy lidového umění a třídenní Mezinárodní víkend jazzu. Plánovaná účast vystupujících: Andrea Rost (HU), Richard Bona (USA), Mezzoforte (IS), Trilok Gurtu (India), Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company (USA), ContempoDanza (Mexico), The Syndicate (F), KING’S SINGERS (UK), Philip Pickett (UK).

20.-26. březen 2010 – Týden Frankofonie
Týdenní ochutnávka kultury frankofonních zemí na různých místech v centru města: koncerty, filmy, divadla, pouliční divadlo, výstavy, gastronomické večery a tradiční soutěž v petanque.

2.-4. duben 2010 – Festival Fringe
Podle vzoru Mezinárodního festivalu v Edinburgh vznikne po Budapešti také v Pécs v roce 2010 vedle Jarního festivalu i Fringe. Základem Fringe je, že se vedle pečlivě sestaveného programu mateřského festivalu otevírá i alternativní platforma, kde každý přihlášený – z řad amatérských nebo profesionálních umělců a skupin, dostane možnost předvést své vystoupení.

2. květen – 13. červen 2010 – Cestování kolem tureckého půlměsíce
Festival se koná na zajímavých místech, mezi nimi i v tureckých památkách v Pécs a představuje kulturu Turecka i mnohotvárnost umění a náboženství na Balkáně a společnou historii a kulturu Maďarska a Turecka prostřednictvím čtyř uměleckých žánrů: fotografie, hudby, literatury a filmu.

červenec 2010 – Mezinárodní festival cirkusu a pouličního divadla
Plánovaná představení pouličních divadel obsahují 4-6 větších mezinárodních produkcí, které budou přizpůsobeny nebo přímo vytvářeny s přihlédnutím ke zvláštním podmínkám městského prostředí. Větší skupiny, jejichž pozvání je plánováno: Bängditos (D), Grupo Puja (ARG), Strange Fruits (AUS), Circo Ripopolo (BE). Z cirkusových představení se očekává 3 až 5 velkých produkcí od zástupců „Nového cirkusu”, jež je stále populárnější i v Maďarsku. V centru zájmu stojí světová premiéra představení studentů-absolventů Francouzské akademie cirkusu, jejímž ředitelem je známý maďarský umělec Árpád Schilling.

23.-28. srpen 2010 – XV. Mezinárodní loutkový festival pro dospělé v Pécs
Festival se skládá ze soutěží mezinárodních amatérských a profesionálních loutkářů a ze slavnostních představení pozvaných známých umělců a skupin. Plánovaný program: tradiční indonéská stínohra, vietnamské vodní loutkové divadlo, japonské představení „bunraku“, Eric Bass a jeho společnost (USA), The Meschugge – Ilka Schönbein (Švýcarsko), Le Bal des Fous (F). Zajímavostí a zároveň jedním z míst představení bude roubené, zastřešené dřevěné kruhové divadlo. Program doplňuje výstava představující práce vyhlášených maďarských a mezinárodních loutkových umělců.

21.-26. září 2010 – Mezinárodní setkání tanečníků v Pécs
Festival poskytne přehled aktuálních trendů maďarských i mezinárodních tanečníků, zejména v oblasti moderního baletu a soudobého tance, v programu ale najdeme i skupiny předvádějící tradiční tance. Vedle pozvaných hotových produkcí se na festivalu rodí i samostatné produkce, v rámci Setkání 2010 se s novou tvorbou přihlásí společnost Pále Frenáka a Josefa Nadje. Plánovaný program: Compagnie Marie Chouinard (CAN), Maribor Ballet (SLO), Hiroaki Umeda (JAP), Vertigo Dance Company (ISR), AKram Khan Company (UK), Les Ballets C de la B/ Alain Platel (BE)

VÝSTAVY
15. srpen – 15. říjen 2010 – Maďaři v Bauhausu
Vybraná díla výtvarného umění, malby, kresby, sochy, dále plány a makety architektů, fotografie, nábytek, plány divadelních scén a kostýmů, fotografické a textové dokumenty, ukázky filmů; to vše dohromady představuje jeden z nejvýznamnějších uměleckých směrů dvacátého století, mezi jehož členy najdeme mnoho umělců narozených v Pécs, kteří se později stali známými po celé Evropě. Na výstavě, která bude od října 2010 k vidění i v Berlíně v Bauhaus Archivu vedle tvorby bauhäuslerů z Pécs – Marcell Breuer, Ernő Forbát, Hugó Johan, Farkas Molnár, Henrik Stefán, Andor Weininger, Etel Forot – a dalších Maďarů v Bauhausu – Sándor Bortnyik, László Moholy-Nagy, Gyula Pap– najdeme i světové velikány dvacátého století aktivní v Bauhausu – Josef Albers, Walter Gropius, Johannes Itten, Vaszilij Kandinszkij, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Theo van Doesburg. Jako satelitní akce výstavy budou obnoveny i některé Bauhaus slavnosti – slavnost pouštění draka, slavnost lampiónů.

13. listopad 2010 – 31. březen 2011 – Evropa umělců „Nyolcak”
Umělecké uskupení Nyolcak „Osma“ - Róbert Berény, Dezső Czigány, Béla Czóbel, Károly Kernstok, Ödön Márffy, Dezső Orbán, Bertalan Pór, Lajos Tihanyi – bylo první svého druhu v Maďarsku ve znamení avantgardy, která tvořila souběžně s tehdejšími nejmodernějšími proudy v Evropě. Vedle děl těchto umělců můžeme na výstavě vidět obrázky věhlasných evropských předchůdců i současníků, jako Cézanne, Matisse, Picasso, Derain, Vlaminck, Duffy, Kokoschka, Kirchner, Pechstein, Bohumil Kubišta.

KLASICKÁ HUDBA
2. leden – 9. prosinec 2010 – Světové hvězdy v Pécs
Celoroční cyklus koncertů, mezi jehož účinkujícími najdeme vedle ostatních také tyto osobnosti: Andrea Meláth– mezzosoprán, Peter Mikulas – bas, László Hadady– hoboj, Olivier Latry – varhany, Henning Kraggerud – housle, Fazil Say – klavír, Leonard Elschenbroich – violoncello a jako hostující dirigenti vystoupí: Olari Elts, Oliver von Dohnanyi, Gilbert Varga.

1.-14. červenec 2010 – Velká cena dechové hudby Maďarska, Mezinárodní hudební festival a soutěž
Kvalitní hudební soutěž v devíti kategoriích bude pořádána poprvé, s cílem dostat se časem mezi prvních deset nejslavnějších soutěží na světě. Akce je doprovázena koncerty maďarských a mezinárodních kapel pod širým nebem.

15.-22. srpen 2010 ¬– Pécs Cantat
Mezinárodní setkání pěveckých souborů, které se zúčastní více než tisíc zpěváků ze všech koutů světa. Zpěváci pod vedením světoznámých maďarských a zahraničních dirigentů vytvoří v šesti dílnách společné produkce, které pak předvedou na různých jevištích v Pécs. Akce obohatí komorní koncerty a společné zpívání.

6.–12. září 2010 – Improvisatio-Creatio
Mezinárodní symposium, mistrovský kurz improvizace a soutěž v improvizaci na počest Ference Liszta, s veřejnými koncerty účinkujících umělců.

listopad – prosinec 2010 – Maďarské světové hvězdy v Pécs
Cyklus koncertů světově uznávaných maďarských souborů a sólistů v nově postaveném Koncertním středisku.

POPULÁRNÍ HUDBA A WORLD MUSIC
21.-24. duben 2010 – Dny univerzity v Pécs
Jde o největší mládežnickou akci v Pécs, v jejímž rámci během čtyř dnů na čtyřech různých jevištích vystoupí téměř padesát maďarských a zahraničních kapel. Koncertní programy doplňují divadelní, pouliční a taneční představení, výstavy a promítání filmů.

17.–19. červen 2010 – Fishing on Orfű
Nedaleko Pécs se nachází malebná vesnička Orfű s krásným jezírkem, kde se koná festival alternativní hudby. Na 3 velkých a mnoha menších jevištích vystoupí více než 80 kapel. Vedle koncertů program zpestří soutěž vaření, workshopy, promítání filmů, stand up comedy, disko a noční túry.

25.–26 červen 2010 –Folk & Roll Festival v Pécs
Jedním z hlavních cílů festivalu je oživení a obnovení tradic lidové hudby. Program představí výherce soutěže zdatnosti, v jejichž produkcích se setká rock, džez, metal a pop s tradicemi lidové hudby různých národů. Plánovaná vystoupení účastníků: Vágtázó Csodaszarvas, kapela Csík – András Lovasi, Kálmán Balogh Gypsy, Cimbalom Band, Kormorán Memory Band, Boban Markovic – Bea Palya

2.-11. červenec 2010 – X. Jubilejní Rockový maraton
Jeden z nejvýznamnějších rockových festivalů Maďarska, jež se uskuteční v překrásném arboretu Malomvölgyi poblíž Pécs, a na kterém budou v průběhu 10ti dnů bavit piblikum maďarští a mezinárodní zástupci hudebního undergroundu.

11.-13. listopad 2010 – Přechod Východ-Západ 2010, World music festival Balkánu
Cílem programu, skládajícího se z koncertů světové hudby, uměleckých výstav, konferencí, přednášek a besed, je představit kulturní pestrost Balkánského poloostrova. Plánovaná vystoupení účastníků: Félix Lajkó, Boris Kovac and the LaDaBa Orchestra, Gayan Utteyak Orchestra, Mercan Dede, Ferus Mustafov a kapela Söndörgő, Fanfara Shavale.

Nejnavštěvovanější destinace - rezervujte si hotel či ubytování online

Hotely v Budapešťi
Hotely v lázních Bük
Hotely v lázních Eger
Lázně Győr (Ráb) ubytování
Lázně Hajdúszoboszló ubytování
Lázně Hévíz ubytování
Lázně Mosonmagyaróvár ubytování
Hotely v lázních Sárvár
Hotely v Siófok
Hotely v Sopron
Hotely ve Visegrádu
Hotely v lázních Zalakaros
Hotely v Zamárdi
Ubytování v Maďarsku - všechny města a destinace

Maďarská turistika doporučuje zájezdy a ubytování v Maďarsku přímo od českých cestovních kanceláří:
Zájezdy do Maďarska
Ubytování v Maďarsku

Maďarská turistika doporučuje:
Hotely a ubytování v Maďarsku - bezpečná online rezervace
Stránka je v češtině